*usad_site_logo* *grazinti_verta_site_logo*
lt
en
Paskelbti nauji tarifai gamintojams ir importuotojams už į rinką išleidžiamas gėrimų pakuotes  
Paskelbti nauji tarifai gamintojams ir importuotojams už į rinką išleidžiamas gėrimų pakuotes  
Paskelbti nauji tarifai gamintojams ir importuotojams už į rinką išleidžiamas gėrimų pakuotes  

Nuo kitų metų pradžios keičiasi tarifai, taikomi į rinką išleidžiamoms gėrimų pakuotėms, kurios dalyvauja užstato sistemoje. Kaip ir kasmet, VšĮ „Užstato sistemos administratorius“ valdyba naujus tarifus gamintojams ir importuotojams nustatė, atsižvelgdama į artimiausio laikotarpio makroekonomines prognozes ir antrinių žaliavų kainų dinamiką rinkose. Gyventojams užstato mokestis liks nepakitęs.   

Ne pelno organizacija VšĮ „Užstato sistemos administratorius“ (USAD) skelbia, kad nuo 2024 metų sausio 1 dienos už PET plastiko pakuotes bus taikomas 0,044 Eur/vnt., už aliuminio skardines –  0,019 Eur/vnt., už vienkartinius stiklo butelius – 0,055 Eur/vnt., už metalo skardines – 0,049 Eur/vnt. tarifas.  

„Užstato sistemos finansavimą sudaro pajamos iš trijų šaltinių: perdirbėjams parduotų žaliavų, užstato suma už negrąžintas pakuotes ir gamintojų ir importuotojų indėlis, gaunamas proporcingai pagal į rinką išleistų pakuočių kiekius. Keičiantis makroekonominei situacijai ir krentant žaliavų kainoms rinkose, atitinkamai yra koreguojamos ir USAD pajamų projekcijos. Šį pokytį atspindės nuo kitų metų pasikeičiantys tarifai už į rinką išleidžiamas gėrimų pakuotes“, – teigia USAD generalinis direktorius Gintaras Varnas ir priduria, kad dalis tarifų kitąmet bus mažesni, dalis – didesni negu šiemet. 

G. Varnas atkreipia dėmesį į šiemet rugsėjį Lietuvos banko paskelbtas ekonomikos prognozes, kurios rodo, kad vidutinė metinė infliacija šiemet šalyje sieks 8,8 proc., o darbo užmokestis per metus paaugs 12,4 procento. Į juos visada atsižvelgiama projektuojant kitų metų biudžetą, išlaidas ir finansinį stabilumą, būtiną, kad užstato sistema Lietuvoje funkcionuotų sklandžiai ir taros surinkimo tinklu galėtų naudotis visi šalies gyventojai. 

Siekdama, kad sistemos veiklos sąnaudos ne augtų, o mažėtų, USAD skaičiavimo centre yra įdiegęs įvairių veiklos efektyvinimo sprendimų, kuriais mažinamas elektros energijos suvartojimas, automatizuojami procesai ir pan. Tačiau pastaraisiais metais svarbiausi finansiniai iššūkiai yra susiję su pajamų srautu, gaunamu už parduotas pakuočių atliekas. Rinkose antrinių žaliavų kainos yra smarkiai nukritusios. Dėl ženkliai sumažėjusio pajamų srauto iš žaliavų pardavimo sistemos finansavimas tampa nepakankamas, o tai atitinkamai koreguoja gamintojų ir importuotojų tarifus. Kita vertus, žiedinėje ekonomikoje mažėjančios antrinių žaliavų kainos ne tik didina pakuočių atliekų sutvarkymo subsidijų iš gamintojų poreikį, bet kartu ir mažina šių gamintojų sąnaudas įsigyjant naujas pakuotes. Taigi, naujai įsigyjamų pakuočių kainų mažėjimas iš dalies veikia kaip atsvara didėjantiems tarifams už pakuočių atliekų sutvarkymą. 

Nauji tarifai vienkartinėms užstato pakuotėms bus pradėti taikyti nuo kitų metų sausio 1 dienos.  

Vartotojams užstato dydis išliks nepakitęs – 10 centų už grąžintą PET plastiko butelį, aliuminio ar metalo skardinę, stiklinį butelį.

USAD duomenimis, per dešimt šių metų mėnesių perdirbimui grąžinta beveik 585 milijonai vienkartinių stiklo, plastiko ir metalo pakuočių.   

Planuojama, kad per šiuos metus bus surinkta ir perdirbti perduota daugiau kaip 670 mln. vienkartinių užstato pakuočių. Lietuvos gyventojai grąžina 9 iš 10 į rinką išleidžiamų gėrimų užstato pakuočių. Iš viso nuo užstato sistemos veiklos pradžios Lietuvoje gyventojai susigrąžino užstatą už beveik 4,7 mlrd. vienkartinių pakuočių. Kitaip tariant, sistemą palaikantys žmonės atgavo apie 470 mln. eurų.  

USAD nustatyti tarifai mokami nuo kiekvienos į Lietuvos rinką išleistos pakuotės. Ne pelno organizacija VšĮ „Užstato sistemos administratorius“ teikia paslaugas vienodomis sąlygomis visiems gamintojams ir importuotojams, nepriklausomai nuo jų dydžio ir išleidžiamo pakuočių kiekio.