Nuo 2024 m. užstato sistemoje surenkami PET buteliai bus perdirbami į žaliavą, tinkamą naujų PET butelių gamybai, o VšĮ „Užstato sistemos administratorius“ (USAD) ir jo atstovaujami gamintojai bei importuotojai turės pirmumo teisę šią žaliavą įsigyti. Tai užtikrina užstato sistemą prižiūrinčios USAD ir plastiką perdirbančios bendrovės „Greentech Baltic“ papildomas susitarimas. Šiuo susitarimu gėrimų gamintojams ir importuotojams bus garantuota galimybė vykdyti ES ir Lietuvos teisės aktų keliamus reikalavimus ir sukuriamas pažangus žiedinės ekonomikos modelis.
USAD generalinis direktorius Gintaras Varnas akcentuoja, kad Europos plastiko direktyva ir Lietuvos teisės aktai nuo 2025 m. įpareigoja gamintojus PET buteliuose naudoti 25 proc. perdirbtos žaliavos (rPET), o nuo 2030 metų – jau 35 procentus. Todėl gėrimų gamintojams ir importuotojams svarbu jau dabar turėti sprendimus, įgyvendinti reikalavimus ir užsitikrinti pakankamai rPET žaliavos. „Iki šiol „Greentech Baltic“ galėjo laisvai pasirinkti, kaip perdirbti įsigytas plastiko pakuočių atliekas, o dabar turės užtikrinti, kad bus perdirbama į žaliavą, tinkamą naujų PET butelių gamybai“, – sako USAD vadovas G. Varnas.
Pasinaudodami sutartyje numatyta pirmumo teise pirkti rPET žaliavą gamintojai ir importuotojai galės jau nuo 2024 metų ketvirto ketvirčio. Visiems užstato sistemoje dalyvaujantiems gėrimų gamintojams ir importuotojams USAD pasiūlys įsigyti žaliavą vienodomis sąlygomis, paskirstant kiekius proporcingai kiekvieno gamintojo (importuotojo) rinkos daliai.
G. Varno nuomone, Europos plastiko direktyvos reikalavimų įgyvendinimas kai kuriose valstybėse gali sukelti iššūkių, nes Europoje reikiamas antrinės žaliavos kiekis nesurenkamas, dalyje ES šalių net nėra užstato sistemos. „Dėl paklausos ir pasiūlos disbalanso verslui gali kilti rizikų. USAD sutartis su „Greentech Baltic“ yra labai svarbi, nes pagal ją, perdirbus butelius į rPET žaliavą, Lietuvos gamintojai turės pirmenybę palankiomis sąlygomis įsigyti šios jiems reikalingos žaliavos. Tai leis išvengti pakuočių žaliavos deficito ir su tuo susijusios rizikos dėl žaliavos kainų svyravimo“, – dėsto G. Varnas.
„Greentech Baltic“ gamykla veikia USAD skaičiavimo centro kaimynystėje Vilniuje. Dėl to iš 3 tūkstančių taros surinkimo vietų visoje Lietuvoje sukauptos plastiko pakuotės į perdirbimą patenka trumpiausiu keliu. Užstato sistemoje surinktas pakuotes iš ne pelno siekiančios USAD įstaigos ši gamykla pirko nuo užstato sistemos Lietuvoje pradžios 2017 metais. Per tą laiką abi šalys sukaupė ilgą bendradarbiavimo patirtį.
„GreenTech“ išlaiko tvirtą lyderio poziciją ir turi išskirtines galimybes perdirbti ne tik skaidrius butelius, bet ir spalvotas, nepermatomas ir kitas sudėtingas PET pakuočių medžiagas, kad galėtų įgyvendinti savo principą – „Nepalikime jokio PET plastiko!“. Atsižvelgiant į Lietuvoje nustatytas plastiko pakuočių surinkimo užduotis bei puikius USAD rezultatus, galima teigti, jog mūsų partnerystės dėka bus galima pasiekti bent 90 proc. vietinio perdirbimo lygio“, – komentuoja žiedinės ekonomikos grupės „GreenGroup“, kuriai priklauso „GreenTech“, valdybos pirmininkas Konstantinas Damovas.
Jis akcentuoja, kad dabar plastiko pakuočių perdirbimas tampa žiedine paslauga, teikiama visiems USAD registruotiems gamintojams ir importuotojams. „Tuo pačiu metu šis bendradarbiavimas yra stipri ekonominė iniciatyva, nes taip kuriamas stabilumas, užtikrinamas tiekimas ir mažinamas kainų svyravimas rPET plastiko rinkoje, kuri istoriškai buvo nepastovi ir nenuspėjama“, – priduria K. Damovas.
„GreenGroup“ grupės įmonės užsiima PET, taip pat elektronikos atliekų, stiklo, mažo tankio polietileno (LDPE), baterijų ir pramoninių atliekų perdirbimu. „GreenGroup“ įmonės veikia ne tik Rumunijoje ir Lietuvoje, bet ir Slovakijoje.
Apie „GreenTech“:
„GreenTech“, įkurta 2002 m., turi daugiau nei 20 metų patirtį plastiko perdirbimo srityje. Šiandien įmonė yra lyderė Europos PET perdirbimo pramonėje, kuri per metus gali perdirbti net 150 000 tonų plastiko. „GreenTech“, priklausanti „GreenGroup“, yra pagrindinis Lietuvos žiedinės ekonomikos dalyvis, veikiantis nuo 2019 m., strategiškai investavęs į kelis sektorius, įskaitant PET perdirbimą, LDPE perdirbimą ir pramoninių atliekų tvarkymą. „GreenTech“ misija – skatinti žiediškumo plėtrą Lietuvos ekonomikoje, aktyviai prisidedant prie anglies dioksido emisijų mažinimo ir skatinant darnumą.