*grazinti_verta_site_logo* *usad_site_logo*
lt
en

Kad kamšteliai nesimėtytų gamtoje

Remiantis Atliekų tvarkymo įstatymu, nuo 2024 m. liepos 3 d. Lietuvoje, kaip ir visoje Europos Sąjungoje, įsigalios pakeitimas – bus leidžiama prekiauti 3 l ir mažesniais plastikiniais buteliais bei kombinuota gėrimų tara tik su pritvirtintais plastikiniais butelių kamšteliais ar dangteliais.

Kad kamšteliai nesimėtytų gamtoje

Ką šis pokytis reiškia?

Dar iki šio pokyčio įvedimo lietuviai jau buvo raginami grąžinti pakuotes su jų kamšteliais ar dangteliais – tam, kad gamta būtų mažiau teršiama, o pakuotės, kaupiamos namuose, neprarastų savo formos ir jas būtų lengviau grąžinti perdirbimui. Įsigaliojus pokyčiams tikimasi, kad pakuočių su plastikiniais kamšteliais ar dangteliais per užstato sistemą sugrįš dar daugiau, o tai prisidės prie dar efektyvesnio atliekų rūšiavimo. 

 

Tai nebus taikoma iki 2024 m. liepos 2 d. (imtinai) jau pagamintoms ir į Lietuvos rinką išleistoms pakuotėms. Ši data turės būti nurodyta gamintojo ar tiekėjo sąskaitoje-faktūroje, fizinis pakuočių perdavimas gali įvykti ir vėliau.

Kodėl tai yra svarbu?

Kamšteliai ir dangteliai patenka į dažniausiai ES paplūdimiuose, pajūryje ir jūroje randamų šiukšlių dešimtuką – tai parodė Europos Komisijos užsakymu atlikta studija. Lengvai nuimami kamšteliai ir dangteliai dažnai pasimeta, o ir taromatai priima pakuotes be jų. Todėl surinkti šias šiukšles ar grąžinti jas kartu su pakuotėmis – žmonės neskuba.

Tačiau plastikas, patekęs į gamtą, tampa tikrais spąstais gyvūnams – paukščiams, žuvims ir kitiems, klaidingai palaikantiems tai maistu. Be tiesioginės žalos gyvūnams, tai kelia grėsmę ir žmonėms. Veikiamas aplinkos plastikas yra į vis mažesnes daleles, vadinamas mikroplastiku. Šių dalelių aptinkama įvairiuose maisto produktuose ir net geriamajame vandenyje.

Nors pokytis dar tik įsigalios, tačiau dalis gamintojų jau gamina pakuotes su pritvirtintais kamšteliais ir visuomenės nuomonės tyrimai* rodo, kad:

  1. 76 proc. gyventojų lengvai prisitaikė prie pritvirtintų kamštelių pokyčio.
  2. 72 proc. vartotojų nepakeitė savo elgesio dėl atsiradusio pritvirtintų kamštelių pokyčio.
  3. Maždaug vienas iš septynių gyventojų prisipažįsta, jog nusprendė rinktis tuos gėrimų gamintojus, kurie tvirtina kamštelius prie plastikinio butelio ir palaiko tvarumo sprendimą.
  4. Beveik pusė žmonių sako, kad gerdami gėrimus iš labiau draugiško aplinkai butelio jaučiasi geriau emociškai.
  5. Vidutiniškai 2 iš 5 apklaustųjų galvoja, kad pritvirtinti kamšteliai yra patogu. Daugiau negu ketvirtadalis net nevertina – patogu ar nepatogu – tiesiog toliau perka ir geria mėgstamus gėrimus.
  6. Plastiko kamštelius Lietuvos žmonės įvardija tarp penkių dažniausiai aplinkoje pastebimų šiukšlių.
  7. Vertindami naują tvarką Lietuvoje, tik 8 proc. gyventojų abejojo, kad sprendimas neveiks. Dauguma palaikė idėją, jog gerai, kai yra kas laiko: gamintojai ir importuotojai įgyvendina reikalavimus, kuriais siekiama sumažinti aplinkos taršą.

* Lietuvos gyventojų nuomonės tyrimą VšĮ „Užstato sistemos administratoriaus“ užsakymu gegužę atliko bendrovė „Spinter tyrimai“. Iš viso apklausta 1016 žmonių skirtingose šalies vietovėse, jų amžius - nuo 18 iki 75 metų amžiaus. Tyrimo tikslas - išaiškinti šalies gyventojų aplinkos švaros, taršos ir naujų pakuočių )su pritvirtintu kamšteliu) vertinimą.

image

Kaip elgtis su naujomis pakuotėmis?

Įsigaliojus šiam pokyčiui, iki šiol įprastas pakuotes visiškai pakeis naujos pakuotės – su pritvirtintu kamšteliu ar dangteliu. Šias pakuotes kviečiame rūšiuoti ir grąžinti lygiai taip pat, kaip iki šiol – grąžinti taromate ar rankinio surinkimo vietoje, nenuplėšiant jų kamštelio ar dangtelio.

Jei naujosios pakuotės jums nėra įprastos naudoti ir atrodo mažiau patogios – rekomenduojame pritvirtintą kamštelį atlenkti iki galo. Taip jis užsifiksuos ir netrukdys patogiai pilti gėrimo ar atsigerti iš butelio.

Ačiū, kad grąžinate pakuotes su kamšteliais ir tausojate aplinką!