*grazinti_verta_site_logo* *usad_site_logo*
lt
en

PET pakuotės

Kas yra PET?

Polietilentereftalatas (PET) – cheminis poliesterio pavadinimas. PET yra plačiai paplitusi skaidri, tvirta ir lengva medžiaga, naudojama maisto bei gėrimų, pavyzdžiui, gaiviųjų gėrimų, sulčių, vandens, pakavimui.

Ar galima perdirbti PET?

Maždaug 40 % PET gamybos metu sunaudojamos energijos yra susijusi su „išteklių energija“, kurią būtų galima panaudoti perdirbant PET plastiką ir taip sutaupyti.

Perdirbtos PET plastiko pakuotės gali būti naudojamos naujoms PET pakuotėms ar kitiems gaminiams gaminti, taip pat – plastiko pluoštui, kuris vėliau naudojamas drabužių, avalynės, kilimų, virvių ir kt. daiktų gamybai.

Per pastaruosius užstato sistemos veikimo metus Lietuvoje surenkama virš 90 % visų į rinką išleistų PET pakuočių. Tai leidžia sutaupyti daugiau nei 67 tūkst. Kwh energijos kasmet.

Kaip atsirado PET buteliai?

Praėjusio amžiaus viduryje mokslininkai atrado būdą, kaip ištempti PET plastiko lakštus ir pagaminti plėvelę, kuri šiais laikais yra naudojama įvairių pakuočių, spaudos, foto bei video juostų gamybai.

Ilgainiui ištobulinta technologija leido įgyvendinti idėją iš PET plastiko išlieti gėrimams laikyti tinkamą tarą – pirmasis butelis užpatentuotas 1973-aisiais metais.

PET pakuotės
Šiuo metu grąžinta PET pakuočių
2,832,715,503
Sutaupėme
191,264 tonų CO2
 

PET pakuotės kelias

Įdomūs faktai

  1. Plastikas gamtoje suyra per 400–1000 metų.
  2. 34 mln. vienkartinių PET butelių kasmet patenka į pasaulio vandenynus.
  3. Norint išvalyti 500 tūkst. tonų plastiko atliekų, esančių pasaulio vandenyse, prireiktų 66 tūkst. šiukšliavežių.
  4. Baltijos pakrantėje plastiko šiukšlės sudaro iki 83% visų randamų šiukšlių.
  5. Įvedus užstato sistemą, Baltijos jūros pakrantėje reikšmingai sumažėjo plastiko šiukšlių. Pavyzdžiui, prieš įvedant sistemą, per stebėjimus 100 metrų paplūdimio atkarpoje buvo randama vidutiniškai apie 3 plastiko butelius, tuo tarpu, įvedus užstato sistemą, gėrimų pakuočių randama po vieną arba dar mažiau.
  6. Viena tona perdirbto plastiko sutaupo apie 23 kubinius metrus vietos sąvartyne. Per visą užstato sistemos gyvavimo laiką surinkta PET tara užpildytų faraono Sneferu Bento piramidę – vieną iš ankstyviausių Egipto piramidžių.