*grazinti_verta_site_logo* *usad_site_logo*
lt
en
Pavasarį tvarkote aplinką? Bus aktualūs 7 klausimai
Pavasarį tvarkote aplinką? Bus aktualūs 7 klausimai
Pavasarį tvarkote aplinką? Bus aktualūs 7 klausimai

Atšilus orams dauguma gyventojų pasiraitoja rankoves ir tvarko namus, aplinką. Kuopiamos per žiemą susikaupusios šiukšlės, atsikratoma nereikalingų daiktų, į taromatus išnešamos tuščios gėrimų pakuotės. Tad pavasarį gyventojams dažniau kyla klausimų apie užstato pakuočių priėmimą bei perdirbimą.

„Internetas ir socialiniai tinklai gyventojams padeda išspręsti įvairias problemas. Su mumis žmonės nuolat dalijasi savo sumanymais, patirtimi bei pastebėjimais apie sistemos veiklą ir galimybes gyventi tvariau. Lietuvos gyventojai aktyviai palaiko sistemą. Jų dėka mūsų skaičiavimo centrą kasmet pasiekia 9 iš 10 rinką išleidžiamų gėrimų skardinių bei vienkartinių stiklinių ir plastikinių butelių. Dėl to užstato sistema Lietuvoje yra laikoma viena efektyviausių Europoje – dalindamiesi informacija visi kartu siekiame pažangos ir didesnio tvarumo“, – sako VšĮ „Užstato sistemos administratorius“ (USAD) vadovas Gintaras Varnas.

Bendraujant su gyventojais pastebima, kad šį pavasarį žmonėms dažniausiai kyla tokie septyni klausimai:

1. Ar galima grąžinti pakuotes su kamšteliais?

Taip. Visas užstato ženklu pažymėtas gėrimų pakuotes galima grąžinti su kamšteliais ar be jų. Grąžindami PET butelius su kamšteliu ne tik labiau švarinsite gamtą, bet ir lengviau išsaugosite nepakitusią pakuotės formą. Tai svarbu, nes užstato sistemoje dalyvaujančias pakuotes taromatai atpažįsta būtent pagal jų formą, etiketę ir svorį.

„Pokyčiais Europos Sąjungoje besidomintys gyventojai tikriausiai žino, kad ES direktyva dėl tam tikrų plastikinių gaminių poveikio aplinkai mažinimo greitai lems kitokį pakuočių dizainą. Įgyvendinant direktyvos reikalavimus, nuo 2024 metų visi Lietuvos rinkai teikiami buteliai turės būti su pritvirtintais kamšteliais ar dangteliais“, – atkreipia dėmesį G. Varnas. Tikimasi, kad naujas reikalavimas padės sumažinti kiekį nesurenkamų ir gamtoje pasklindančių kamštelių nuo gėrimų pakuočių. Skaičiuojama, kad dabar butelių kamšteliai sudaro apie dešimtadalį Europos paplūdimiuose surenkamų plastiko atliekų. 

2. Koks yra taromatų darbo laikas?

Taromatų darbo valandas apibrėžia Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymas. Jame nurodyta, kad taromatų darbo laikas turi atitikti juos prižiūrinčių parduotuvių darbo valandas. Kitaip tariant, grąžinti tarą galima visada, kai dirba parduotuvė.

3. Kiek laiko galioja taromato atspausdintas kvitas?

Taromato kvitas su brūkšniniu kodu galioja neribotą laiką. Tačiau ilgai nešiojantis kvitą piniginėje ar kišenėje jis gali apsitrinti, susigadinti.

Geriausia kvitą kuo greičiau išgryninti arba panaudoti per artimiausią apsipirkimą parduotuvėje.

4. Per kiek laiko geriausia grąžinti tuščias gėrimų pakuotes?

Kalnai skardinių ir butelių garaže ar sandėliuke gali atrodyti tikras lobis, tačiau verta žinoti, jog kiekviena užstato pakuotė yra priimama tol, kol gėrimu yra prekiaujama Lietuvos rinkoje.

Lietuvoje prekės brūkšninis kodas skelbiamas nebegaliojančiu praėjus ne mažiau nei 12 mėn. nuo to, kai preke yra nustojama prekiauti. Jeigu pakuotes kaupiate, bet ilgiau negu metus nenunešate į taros surinkimo vietą, rizikuojate prarasti sumokėtą užstatą.

5. Kas nutinka su grąžintomis pakuotėmis?

Per kiek daugiau negu šešerius metus nuo užstato sistemos starto Lietuvoje gyventojai grąžino beveik 3,58 mlrd. pakuočių. Grąžintų vienkartinių pakuočių atliekos nugabenamos į USAD skaičiavimo centrą Vilniuje, kur yra rūšiuojamos, skaičiuojamos, sveriamos ir paruošiamos tolesnei kelionei – pas perdirbėjus, kur baigiasi pakuočių atliekų sutvarkymo ciklas.

Skaičiuojama, kad iš viso per metus iš USAD perdirbti iškeliauja apie 12 tūkst. tonų plastikinių (PET) pakuočių atliekų, daugiau nei 4 tūkst. tonų aliuminio ir geležinių pakuočių atliekų, daugiau nei 9 tūkst. tonų stiklo pakuočių atliekų. Stiklo butelių dūžis perdirbamas bendrovėse „Kauno stiklas“ ir „Panevėžio stiklas“. Geležinių pakuočių atliekų perdirbimu pasirūpina bendrovė „Baltic Metal“. Supresuotos aliuminio skardinės gabenamos į bendrovės „Novelis“ perdirbimo gamyklą Vokietijoje. O PET pakuotės perdirbamos čia pat Vilniuje – „GreenTech Baltic“ gamykloje.

6. Ką daryti, kai taromatas nepriima depozito ženklu pažymėtos pakuotės?

Gėrimų gamintojai ir importuotojai į parduotuves tiekia gausybę gėrimų skirtingose pakuotėse. Iš viso užstato sistemai priklausančių pakuočių sąraše šiuo metu yra beveik 9 tūkst. skirtingų butelių ir skardinių. Kiekvieną pakuotę taromatai identifikuoja pagal formą ir brūkšninį kodą, patikrina svorį.

Pakuotės grąžinti gali nepavykti dėl techninių kliūčių taromate arba, jeigu:

  • pakuotė yra deformuota,
  • pakuotėje yra gėrimo likučių,
  • brūkšninis kodas yra nusitrynęs,
  • yra pakeista pakuotės forma, bet ji dar nėra užregistruota užstato sistemos pakuočių registre,
  • pakuotė yra išvis neregistruota vienkartinių pakuočių užstato sistemoje.

Užstato sistemos pakuočių registras yra nuolat atnaujinamas, nes gamintojai pristato naujų produktų ar atnaujina pakuočių dizainą. Pasitaiko, kad naujas produktas ar gėrimas atnaujintoje pakuotėje jau atkeliavo į parduotuvių lentynas, tačiau informacija apie pakeitimus dar nėra atnaujinta pakuočių registre. Dėl šios priežasties taromatai gali neatpažinti pakuotės.

USAD teigimu, gyventojų pranešimai apie nepriimtą tarą gali pagreitinti pakuočių registracijos procesą. O išsiųsti pranešimą labai paprasta – tereikia USAD svetainėje internete grazintiverta.lt užpildyti kelis laukelius.

7. Ar šiemet vyks nacionalinės EKO lenktynės?

Edukacinis interaktyvus žaidimas nacionalinės EKO lenktynės per porą metų tapo vasaros tradicija. Todėl ir 2022 metų vasara bus gausi žinių, įdomių faktų ir smagių atradimų. Labiau domėtis aplinkos apsauga, ekologija, klimato kaita skatinantis žaidimas šiemet vėl sutelks bendruomenę, kurioje – daugiau kaip 20 tūkst. entuziastų.

Tapti šios bendruomenės nariu ir lenktyniauti su kitais žaidėjais, siekiant vertingų prizų, bus labai paprasta – visų vėl lauks EKO lenktynių programėlė.