*usad_site_logo* *grazinti_verta_site_logo*
lt
en
Patvirtinti didesni vienkartinių užstatinių pakuočių surinkimo sąnaudų kompensavimo tarifai pardavėjams
Patvirtinti didesni vienkartinių užstatinių pakuočių surinkimo sąnaudų kompensavimo tarifai...
Patvirtinti didesni vienkartinių užstatinių pakuočių surinkimo sąnaudų kompensavimo tarifai pardavėjams

Pardavėjų įsitraukimas į užstato sistemą Lietuvoje kitąmet jiems užtikrins didesnę grąžą. Ne pelno organizacija VšĮ „Užstato sistemos administratorius“ (USAD) valdyba spalio 26 dieną patvirtino  vienkartinių užstatinių pakuočių surinkimo sąnaudų kompensavimo tarifus 2024 metams. Taromatus prižiūrintiems pardavėjams sąnaudų kompensavimo tarifai vidutiniškai paaugs 15 proc., o aptarnaujantiems rankinio surinkimo vietas – apie 10 procentų.

Sprendimas didinti sąnaudų kompensavimo tarifus priimtas atsižvelgiant į pastarųjų metų makroekonomines tendencijas ir ateinančių metų prognozes. Naujausia Lietuvos banko makroekonominė prognozė rodo, kad metinė infliacija šiemet augs iki 8,8 procento, o darbo užmokesčio kilimas sudarys 12,4 procento. Lietuvos banko duomenimis, pernai vidutinė metinė infliacija siekė 18,9 proc., o darbo užmokestis pakilo 13,3 procento. USAD vadovas Gintaras Varnas atkreipia dėmesį, kad šie makroekonominiai rodikliai turėjo tiesioginės įtakos užstato administravimo sistemos kaštų augimui.

Atsižvelgdama į esmines tendencijas, per posėdį USAD valdyba patvirtino naujus surinkimo sąnaudų kompensavimo tarifus pardavėjams. Nustatant naujus tarifus, buvo įvertinti ir surenkamų vienkartinių užstatinių pakuočių kiekiai.

Surinkimo sąnaudų kompensavimo tarifai pardavėjams, įsigaliojantys nuo 2024 m. sausio 1 d.:

Pakuotė

Tarifas surenkant taromatais, Eur

Rankinio surinkimo tarifas, Eur

PET

0,0297

0,0245

Metalinė

0,0220

0,0260

Stiklinė

0,0488

0,0204

„Vertiname kiekvieno sistemos partnerio indėlį ir įsitraukimą siekiant, kad gėrimų pakuočių atliekos virstų antrine žaliava ir būtų perdirbamos. Ilgametis bendradarbiavimas užtikrina, kad visi kartu nuosekliai saugome gamtą ir palaikome žiedinės ekonomikos principus. Į taros surinkimo vietas Lietuvoje nukeliauja 9 iš 10 į rinką išleistų užstato pakuočių, todėl labai svarbu, kad pardavėjai turėtų išteklių ir pajėgumų įveikti jiems nuolat tenkantį krūvį. Šiandien priimtas sprendimas užtikrins, kad augančios prekybininkų sąnaudos ir toliau bus tinkamai kompensuojamos“, – teigia G. Varnas.

Nuo 2016 metų Lietuvoje veikianti užstato sistema padėjo gyventojams grąžinti daugiau kaip 4,6 mlrd. pakuočių. Sistema yra pripažinta kaip vienas efektyviausių būdų surinkti ir perdirbti panaudotas gėrimų pakuotes įgyvendinant žiedinės ekonomikos principus Europos Sąjungoje. Dėl to vis daugiau valstybių įdiegia gėrimų pakuočių užstato sistemą – renkasi pažangų sprendimą tausoti aplinką ir mažinti CO2 emisijas. 

Iš viso per devynis šių metų mėnesius gyventojai grąžino daugiau kaip 530 mln. užstatinių pakuočių, kurios virto aukštos kokybės žaliavomis naujiems gaminiams. Stebėdamas šių metų duomenis, USAD planuoja, kad per 2023 metus bus surinkta virš 670 mln. užstato sistemoje dalyvaujančių vienkartinių pakuočių.