*usad_site_logo* *grazinti_verta_site_logo*
lt
en
Paskelbti nauji vienkartinių užstatinių pakuočių surinkimo sąnaudų kompensavimo tarifai pardavėjams
Paskelbti nauji vienkartinių užstatinių pakuočių surinkimo sąnaudų kompensavimo tarifai pardavėjams

Ne pelno organizacija VšĮ „Užstato sistemos administratorius“ (USAD) valdyba spalio 28 dieną patvirtino naujus vienkartinių užstatinių pakuočių surinkimo sąnaudų kompensavimo tarifus pardavėjams. Tarifų pokyčius kitais metais lemia makroekonomikos tendencijos, tokios kaip spartus darbo užmokesčio augimas ir infliacijos šuolis.

Nuo 2016 metų Lietuvoje veikianti užstato sistema padėjo gyventojams grąžinti per 3,27 mlrd. pakuočių – efektyviai prisidėjo prie išteklių ir energijos tausojimo, CO2 emisijų mažinimo. Žiedinės ekonomikos principu pagrįstai sistemai didelę reikšmę turi prekybininkų indėlis ir aktyvi pagalba tarą grąžinantiems gyventojams. Prekybininkai rūpinasi taromatais ir rankinio pakuočių surinkimo vietomis, užtikrindami jų prieinamumą ir sklandžią veiklą, o tai reikalauja darbo jėgos, laiko ir kitų sąnaudų.

Šiemet prekybininkų sąnaudas pastebimai didina spartus darbo užmokesčio augimas, taip pat dėl kylančių energijos bei pramonės prekių kainų auganti infliacija.

Savo ruožtu USAD įsipareigoja kompensuoti prekybininkų patiriamas sąnaudas, kaip tai numato teisės aktai.

„Grąžinamų užstato pakuočių skaičiai nenustoja augti. Lietuvos gyventojai vis labiau atkreipia dėmesį į kasdienių pasirinkimų ir elgesio poveikį aplinkai, auga visuomenės sąmoningumas. Todėl labai svarbu, kad prekybininkai palaiko ir prisideda prie šių permainų – jiems tenka išspręsti nemažai iššūkių, ypač vasarą, kai grąžinamų pakuočių srautas smarkiai išauga. Tai leidžia mūsų gamtą apsaugoti nuo tūkstančių tonų plastiko, metalo ir stiklo atliekų. Turime ir toliau išlaikyti aukštus rezultatus, kurie rodo užstato sistemos efektyvumą ir neretai yra pavyzdys kitoms valstybėms. Tad kasmet analizuojame ir vertiname makroekonominius pokyčius, kurie lemia, kokie turėtų būti nauji kompensavimo tarifai pardavėjams“, – sako USAD vadovas G. Varnas.

Per posėdį spalio 28 d. USAD valdyba patvirtino naujus surinkimo sąnaudų kompensavimo tarifus pardavėjams. Nustatant naujus tarifus, buvo įvertinti surenkamų vienkartinių užstatinių pakuočių kiekiai, taip pat atsižvelgta į ekonominių rodiklių pokyčius: Lietuvos banko ekonomikos prognozės rodo, kad darbo užmokestis šalyje 2021 metais augs 9,4 %, o vidutinės metinės infliacijos rodiklis sieks 3,3 %.

Surinkimo sąnaudų kompensavimo tarifai pardavėjams, įsigaliojantys nuo 2022 m. sausio 1 d.:

Pakuotė

Tarifas surenkant taromatais, Eur

Rankinio surinkimo tarifas, Eur

PET

0,0223

0,0197

Metalinė

0,0163

0,0162

Stiklinė

0,0369

0,0214


Dėl infliacijos ir augančio darbo užmokesčio kompensacijos už surinkimą taromatais auga vidutiniškai 9,2 proc., už rankinį surinkimą – 13  procentų.

Iš viso praėjusiais metais gyventojai grąžino daugiau kaip 612,7 mln. užstatinių pakuočių, o tai – 11,4 tūkst. tonų PET plastiko, daugiau kaip 9,2 tūkst. tonų stiklo ir per 4 tūkst. tonų aliuminio, kuris virto aukštos kokybės žaliavomis naujiems gaminiams. Stebėdamas šių metų duomenis, USAD planuoja, kad per 2021 metus bus surinkta apie 640 mln. užstato pakuočių – t. y. maždaug 4,5 proc. daugiau negu pernai.

Šiuo metu gyventojai užstato sistemoje dalyvaujančias pakuotes gali grąžinti beveik 3 tūkst. prekybos vietų visoje Lietuvoje.

Užstato sistema Lietuvoje veikia nuo 2016 m. Jos veikla šalyje rūpinasi Lietuvos gėrimų gamintojų, importuotojų bei pardavėjų įsteigta ne pelno organizacija VšĮ „Užstato sistemos administratorius“. USAD kasmet surenka 9 iš 10 į rinką išleidžiamų gėrimų skardinių bei vienkartinių stiklinių ir plastikinių butelių.