Ne pelno organizacija VšĮ „Užstato sistemos administratorius“ (USAD) mažina tarifus Lietuvos gėrimų gamintojams ir importuotojams. Jų subsidijos yra pagrindinis šalies užstato sistemos pajamų šaltinis. Didėjančio sistemos efektyvumo bei aukštesnių žaliavų kainų padiktuotas sprendimas gamintojų ir importuotojų tarifą sumažino vidutiniškai 13 %.

Užstato sistema besinaudojantys Lietuvos gyventojai parduotuvėse už pakuotę sumoka 10 ct užstatą, kurį atsiima grąžindami pakuotę. Tačiau tai tik nedidelė dalis viso užstato sistemos mechanizmo. Beveik 3 tūkst. surinkimo punktų turintis ir kasdien per 1,5 mln. pakuočių surenkantis USAD didžiąją dalį (55 %) savo pajamų gauna iš Lietuvos gėrimų gamintojų ir importuotojų subsidijų.

„Šiemet, kaip ir ankstesniais metais, didelį dėmesį skyrėme veiklos efektyvumui didinti ir sugebėjome dar labiau sumažinti sąnaudas. Be to, mūsų pajamas didino augančios žaliavų kainos. Visa tai kartu lėmė mažesnį finansavimo poreikį. Esame ne pelno organizacija, tad balansuodami savo biudžetą pirmiausia lengviname situaciją pagrindiniams sistemos finansuotojams – šalies gėrimų gamintojams bei importuotojams“, – sako USAD vadovas Gintaras Varnas.

Jo teigimu, kitais metais pakuočių surinkimas Lietuvoje turėtų būti panašus į šiųmetinį. 2018 m. planuojama surinkti 570 mln. vienkartinių gėrimų pakuočių – 30 mln. daugiau nei pernai.

„Labai svarbu, kad užstato sistemos veikla bei rezultatai išlieka stabilūs. Prie to labai smarkiai prisideda šalies gyventojai – 97 % užstato sistemos vartotojų mano, kad ji reikalinga bei mato jos naudą. Manau, kad per pustrečių metų užstato sistema Lietuvos gyventojams jau tapo įprasta gyvenimo dalimi“, – teigia G. Varnas.

Lapkričio 23 d. USAD valdyba patvirtino naujus gamintojų ir importuotojų tarifus, kurie įsigalios nuo 2019 m. sausio 1 d.:

Pakuotė 2018 m.
EUR/vnt.
2019 m.
EUR/vnt.
Pokytis
PET 0,030 0,027 -10,0 %
Metalinė (aliumininė) 0,011 0,009 -18,2 %
Metalinė (plieninė) 0,029 0,029 0,0 %
Stiklinė 0,040 0,029 -27,5 %

Šie tarifai mokami nuo kiekvienos į Lietuvos rinką išleistos pakuotės.